Datça

Datça Güney Batı Anadolu’da ,Ege denizinde, Gökova ve Hisarönü körfezleri arasında bir yarımadadır.Yarımadanın batı ucu olan Deveboynu Akdeniz’le ,Ege denizinin ayrıldığı yeri belirler.Yarımada sayısız koyları ve uzun sahil şeridinden dolayı yat turizmine çok uygundur.Yarımadanın en dar noktası olan Balıkaşıran bir giriş kapısıdır ve sağlı, sollu denizi görürsünüz. Datça’nın cam gibi berrak sularında yüzüp, Kızlan’daki Yel Değirmenlerini, Reşadiye’deki tipik Türk evlerini veya Datça köylülerinin el yapma işlerini görebilirsiniz.Tipik bir Akdeniz iklimi vardır.Yazları kuru ve sıcak, kışları ılık ve yağmurludur. Yazın esen serin kuzey rüzgarları yarımadadaki sıcaklığın etkisini azaltır. Oluşan sıfır nemlilik oranı insan sağlığı için yararlıdır.Yaz ve kış arasında çok az sıcaklık farkı vardır.Yılın 300 günü güneşi görüp hissedersiniz. Datça’da yiyip, içip, dinlenip tarihle iç içe yaşarsınız.

Datça’da Ulaşım

  • Dalaman havaalanına İstanbul ve Ankara’dan direk uçuşlarla ulaşabilirsiniz. Dalaman havaalanı Datça’dan 160 km. uzaklıktadır ve havaalanından Marmaris’e kadar servis ile ve daha sonrasını ise saat başı kalkan minibüsler aracılığıyla tamamlayabilirsiniz.
  • Bodrum havaalanına gelmek isteyenler için ise feribot servisi ile Datça’ya 2 saat içinde ulaşma imkanı bulunuyor ancak kesin hareket saatleri sezona ve aylara göre değiştiğinden daha önceden soruşturmada fayda var.
  • Marmaris arası 65 km. ve yaklasik bir saatlik bir yolculuk gerekiyor. Datça İzmir arası ise 330 km. ve 4 saatte İzmir’e ulaşım imkanı var.
  • Datça İstanbul arası ise otobüsler ile yaklaşık 14 saat sürüyor. Bunun dışında Rodos ve Sömbeki adalarından kalkan feribot ve deniz otobüsleri ile Datça’ya ulaşmak mümkün.
  • Neler yapabilirsiniz?

Datça’da tatil yapacaksanız kesinlikle günü birlik tekne turuna çıkmalısınız. Datça Yarımadası 52 birbirinden güzel koya sahip, bu koyların bir kısmına karadan ulaşabilmektesiniz, ancak ulaşamadığınız koylara deniz yoluyla gitmek zorundasınız. Datça’nın tadını çıkartmak istiyorsanız mutlaka bir mavi yolculuğa veya günlük tekne turuna katılmalısınız. Datça’da günlük tekne turları çok eğlenceli geçer, ve genelde tur fiyatına yemek de dahildir. Günlük tekne turları 2 farklı seçenek sunmaktadır, bir kısa tur birde uzun tur. Knidos Antik Kentini görmek isteyenler uzun turu tercih etmelidir